Prečo cestuješ domov na sviatky?

Autor: Alexandra Biľanská | 1.11.2015 o 19:30 | Karma článku: 6,47 | Prečítané:  1513x

Momentálne prebieha veľké sťahovanie národa z východu na západ a tak som sa zamyslela nad tým, aký význam má cestovať 8-9 hodín vlakom pre zapálenie 2 sviečok na hrobe.

Nie je to len o zapálení sviečok. Pre mňa je to o rodine. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem jej potrebu a neviem si predstaviť deň, kedy tu nebudú. Boli časy, kedy ma ani len nenapadlo zavolať rodičom, prešli mesiace a nemali o mne jedinú správu, nebyť telefonátu od mamky, či vôbec ešte žijem. Asi každý človek musí prejsť fázou, kedy vlastne zistí dôležitosť určitých ľudí vo svojom živote. 

Ja mám to šťastie, že som na to prišla ešte v čase, kedy sú obaja šťastní a zdraví. Veľa ľudí však to šťastie nemá. Potom sú ochotní precestovať aj polovicu Zeme len aby zapálili tú sviečku a spomenuli si na stratenú osobu. Pamätám si obdobie z pred dvoch rokov, keď som prišla do USA a začala pracovať a uvedomila si, že som tu vlastne sama. Nech by sa stalo čokoľvek, musela by som to riešiť sama, nebol tu nikto, kto by mi pomohol, objal a to bolo naozaj ťažké. Vedomie, že ste v tomto odkázaný na seba a aj keď máte plno známych, ktorí sa o vás postarajú v Európe, len ťažko by vám pomohli tuto. 

Pre mňa sú tieto sviatky predovšetkým o uvedomení si toho, akí sme všetci pominuteľní a o strávení času spolu. O tom, že či už si to chceme pripustiť alebo nie, všetci potrebujeme rodinu. Je skvelé občas počuť od babky, že si mám dať tielko, lebo mám holé kríže alebo od mamky, že nemám robiť hlúposti, či od otca, že si mám nabrať ešte viac jedla. Je skvelé mať rodinu a preto si to vážme, lebo o pár rokov budeme práve kvôli nim zapaľovať sviečky na cintoríne a spomínať na tie chvíle, kedy boli možno hrozne otravní ale dali by sme čokoľvek za to, keby tu boli.

(Musím bežať, mamka sa ma akurát vypytuje kedy odchádzam na západ a tatko rozmýšľa koľko rezňov by som si mala zobrať na cestu... :) )

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za prešetrenie kauzy nehlasoval nikto zo Smeru.


Už ste čítali?